Dance For People

Tvůrci myšlenky Dance For People – tanec jednoduše hravě pro všechny generace – jsou Jakub Mazůch a Michaela Gatěková z Ostravy – taneční pár latinskoamerických tanců a úspěšní reprezentanti ČR na Světových hrách a dalších titulárních soutěžích (mistři ČR, Evropy, zlatí medailisté z Taiwanu a stříbrní z Kolumbie) více o nich na mgdance.cz.

V roce 2014 se Ostrava pyšnila titulem město Sportu a Jakub s Michaelou pod jejich značkou MG Dance a za pomocí města Ostravy vytvořili multižánrový taneční festival Dance For People, kde poprvé prezentovali v masovém měřítku, jak může být tanec návykový a jednoduchý tak, že jej zvládne skutečně každý. Stěžejní je vždy jedna taneční choreografie pro daný rok, která se prezentuje na sociálních sítích, na plesech, večírcích, jiných festivalech a vznikají i spontánní akce jako flashmob v OC Karolina v Ostravě, na náměstí a také při mezinárodním dni tance a jiných příležitostech. Na tanečním stylu nezáleží.

První choreografie byla na skladbu Pharrella Williamse – Happy, která měla skutečně nevídaný úspěch a pobláznila téměř celou Ostravu. Na konci každého roku vzniká sestřih z různých míst, kde se choreografie tančí. I vlastní videa dané choreografie nám kdykoliv můžete zasílat na mail ostrava@danceforpeople.cz nebo prezentovat na svých profilech na IG či fb a označovat @danceforpeopleczech a #danceforpeople4ever. V dalších letech jsme tančili třeba na skladbu Uptown Funk ft. Bruno Mars od Marka Ronsona nebo také I feel good od Jamese Browna, zkrátka hity, které vás nenechají jen tak sedět.

A také nenechaly sedět v následujících letech 2016-2019 v lavicích ani tisíce dětí po celé ČR, neboť se tanečnímu páru Mazůch & Gatěková podařilo přenést myšlenku Dance For People na obrazovky České televize. Vznikl pořad Rytmix, který se vysílal a stále reprízuje na Déčku. Pod taktovkou Jakuba Mazůcha, Michaely Gatěkové a jejich nového kolegy Patricka Ulmana vzniklo přes 100 nových jednoduchých tanečních choreografií všemožných žánrů. Natáčení pořadu spočívalo v naučení jednoduché choreografie, celý štáb přijel do školy (až třeba v Praze nebo Českých Budějovicích) a natáčelo se mnohdy se stovkami dětí – tedy celou školou.

Děti tance Dance For People baví stále a také od roku 2018 s námi stovky z nich pravidelně tančí v tělocvičnách škol v Ostravě a Brně, kde se pod vedením zkušených a energických lektorů učí mnoha tanečním stylům a připravují jednu z desítek choreografií na závěrečnou motivační soutěž „O pohár Dance For People“. Je to pestrá přehlídka tanečního světa, kde se snoubí profesionální tanec se zábavou a vzniká jedinečná show pro diváka. Děti jsou zdravě motivovány k pohybu a hře a dostávají ponětí o široké paletě tanečních stylů, jejich vzniku a pochopitelně získávají nové přátelé.

Byť byly školy a tělocvičny přes roky 2020 – 2021 zavřené, myšlenka Dance For People nezanikla ani v kovidových měsících, ba naopak šířila se on-line světem dále rychlostí světla. Roztančili jsme desítky škol/domácností po celé České republice a další tisícovky dětí. Bylo to těžké období zejména z technického, psychického a finančního hlediska, ale podařilo se nám udržet lektory i myšlenku tance pro lidi a od roku 2022 opět na školách tančíme vesele dále. Děkujeme za vaši přízeň a přidejte se na pravidelné lekce Dance For People v Ostravě a Brně nebo odebírejte náš YouTube kanál ať už jste odkudkoliv.